Spostrzeżenia naszego Obserwatora z Parlamentu Europejskiego – 02.03.2017

Spostrzeżenia naszego Obserwatora z Parlamentu Europejskiego – 02.03.2017

481
0
PODZIEL SIĘ

ŻYWOPŁOT

Dzisiejsza Sesja Plenarna obfituje w rozważania samej ważkiej treści. Jednym z nich jest wdrażanie programu „Kreatywna Europa”. Posłowie z lewej strony mówią jednym głosem: należy w trybie natychmiastowym zwiększyć wydatki na „europejską” kulturę. W każdym kraju np. powinny być szeroko dostępne we wszystkich językach UE dzieła pisarzy wszystkich krajów europejskich. Żaden kraj nie powinien być dyskryminowany. Żądali również (a jakże!) zwiększenia subwencji na kulturę „europejską”, aby w obliczu fali emigracji włączyć w ową kulturę napływających masowo emigrantów obcych kultur, którzy kultury „europejskiej” nie znają i w związku z tym jej nie doceniają (w domyśle – jak poznają, to pokochają). Posłowie prawej strony gorąco przeciw zwiększonym dotacjom protestowali, argumentując, że społeczność europejska jest generalnie przeciwna emigrantom, więc zwiększenie dotacji jest „obłudne i bezsensowne.”

Pan Poseł Janusz Korwin – Mikke przebił wszystkich: ”kiedyś kulturę europejską reprezentowały np. Maria Callas, Violetta Willas, czy Anna German, a teraz reprezentuje ją Conchita Wurst!”

Następny ważki temat to „Unijne możliwości zwiększenia dostępu do leków”. A w dyskusji takie smaczne kąski jak: zunifikowanie składu leków, tak, aby jednolite receptury w produkcji leków obowiązywały w całej Europie, aby na te same choroby lekarze przepisywali te same leki we wszystkich krajach europejskich. Ma być wszędzie równo. Podrównani. Jak żywopłot.

I kolejny temat: ”Wdrażanie programu Europa dla Obywateli” – posłowie ubolewali nad tym, że subwencje na promowanie działań UE są niewystarczające, należy podnieść nakłady na ten cel i zatrudnić „kompetentnych euroentuzjastów” (słowa nieocenionej Posłanki Pani Krystyny Łybackiej niegdysiejszej Minister Edukacji). Innymi słowy – zatrudnić takich fachowców, którzy nauczą wszystkich obywateli Europy, bez wyjątku,  kochać Unię.

A w ogóle należy przezwyciężyć egoizm, sceptycyzm, podziały w Europie, ograniczyć eurosceptyczne postawy i w ogóle mamy być równi w entuzjazmie i miłości do UE. To  nasz żywopłotowy obowiązek.

OBSERWATOR

Bruksela, 2 marca 2017

BRAK KOMENTARZY