Spłacić dług budżetem partycypacyjnym – KNP Toruń

Spłacić dług budżetem partycypacyjnym – KNP Toruń

912
0
PODZIEL SIĘ

Zamiast stawiać fontanny i ławki przeznaczmy środki z budżetu obywatelskiego na spłatę zadłużenia Torunia – przekonują działacze Kongresu Nowej Prawicy.

Trwa zbiórka projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Gdy urzędnicy sprawdzą dokumenty pod kątem formalnym, mieszkańcy zdecydują w czerwcu, na co przeznaczyć 7,05 mln zł. Zgłaszane co roku projekty dotyczą głównie elementów małej architektury, ale może to się zmienić.

W środę swój projekt zgłosili działacze Kongresu Nowej Prawicy. Chcą, aby wszystkie pieniądze z puli ogólnomiejskiej budżetu (ok. 2 mln zł) przeznaczyć na spłatę zadłużenia Torunia. Na poparcie swoich argumentów przytaczają wieloletnią prognozę finansową dla naszego miasta, z której wynika, że kwota zobowiązań w przyszłych latach ma przekroczyć miliard złotych.

– Koszt ten finansują mieszkańcy, drenowani coraz bardziej w podatkach i opłatach. W konsekwencji zostaną z obowiązkiem spłacenia tego długu. Skłoniło to nas do złożenia wniosku, aby zmotywować radnych do większej dbałości o finanse. W przeciwnym razie skończy się to katastrofą finansową – tłumaczy Kamil Cięgotura, autor projektu i członek KNP. – Budżet partycypacyjny jest niewielki, ale należy zrobić pierwszy krok, dlatego proponujemy częściową spłatę zadłużenia.

– W przyszłym roku oficjalny dług mieszkańców Torunia po raz pierwszy w historii przekroczy 1 mld zł i przez następną dekadę – eg Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2017-2041 – będzie rósł do prawie 1,5 mld zł – informuje Krzysztof Czerepiuk, prezes KNP w Toruniu. – Czas skończyć z iluzją dobrobytu za pożyczone pieniądze, w przeciwnym wypadku skończy się to katastrofą finansową – dodaje Kamil Cięgotura, autor projektu.

Więcej można przeczytać w lokalnych mediach:
http://ddtorun.pl/pl/11_wiadomosci/9611_dlug_torunia_splacic_kasa_dla_mieszkancow.html

http://www.pomorska.pl/wiadomosci/torun/a/torunianie-maja-pomysly-na-budzet-partycypacyjny,11934170/

BRAK KOMENTARZY