Projekt KNP w budżecie partycypacyjnym Torunia

Projekt KNP w budżecie partycypacyjnym Torunia

839
0
PODZIEL SIĘ

Szanowni Państwo

Serdecznie zapraszamy do głosowania w budżecie partycypacyjnym Torunia na 2018r na projekt „Mniejszy dług – bogatszy Toruń”.

Jest to najprawdopodobniej pierwszy w Polsce projekt do budżetu partycypacyjnego mający na celu zmniejszenie zadłużenia, który przeszedł procedurę weryfikacyjną i został poddany pod głosowanie mieszkańców.

Projekt ma on na celu przeznaczenie całej puli ogólnomiejskiej budżetu partycypacyjnego Torunia na 2018r, na częściową spłatę zadłużenia miasta.
Opis projektu:

Toruń znajduje się w ścisłej czołówce miast, które zadłużają się najbardziej. Podatki lokalne nie są obniżane, bezrobocie nie spada, a miasto nadal dźwiga garb w postaci perspektywy spłaty powiększającego się zadłużenia. W przyszłym roku oficjalny dług mieszkańców Torunia po raz pierwszy w historii przekroczy 1 miliard złotych i przez następną dekadę będzie rósł do prawie 1,5 miliarda złotych. Im wyższe zadłużenie, tym wyższy koszt jego obsługi i tym mniej środków w kolejnych budżetach na utrzymanie i nowe inwestycje. Koszt ten finansują mieszkańcy Torunia, którzy będą coraz bardziej drenowani w podatkach i opłatach lokalnych. Kształtowanie polityki rozwoju miasta, współdecydowanie o jego przyszłości przez obywateli to odpowiedzialne zadanie. Skłoniło nas to do złożenia wniosku, aby zaangażować środki z budżetu partycypacyjnego na spłatę zadłużenia, by zmotywować radnych do większej odpowiedzialności i dbałości o finanse publiczne. Budżet partycypacyjny jest niewielki, w związku z czym dużo długów za jego pomocą się nie spłaci, ale należy zrobić pierwszy krok, dlatego proponujemy częściową spłatę zadłużenia miasta, w kwocie 2.115.000 zł.

Dobry samorząd to odpowiedzialny samorząd!

Lista projektów (projekt z puli ogólnomiejskiej, numer O0442):

http://www.torun.pl/sites/default/files/pictures/2016/2017/bp_2018_do_glosowania_uzup_16-06-2017_ok.pdf

Formularz zgłoszenia projektu „Mniejszy dług – bogatszy Toruń”:

http://www.torun.pl/sites/default/files/pictures/2016/bp2018/o0442_ok.pdf

Termin głosowania mija dzisiaj (poniedziałek, 26 czerwca) o godz. 24.00.

Zagłosowanie przez internet zajmuje tylko kilka minut. Poniżej link do procedury głosowania.

https://budzet.torun.pl/voting/info

Głosować mogą mieszkańcy Torunia a także osoby uczące się, studiujące, mieszkające lub pracujące w Toruniu, nawet jeśli nie są w Toruniu zameldowane. Warunkiem jest ukończenie 16 roku życia.

BRAK KOMENTARZY