Łukasz Belter o akcji „STOP hałasowi od autostrady” (WIDEO)

Łukasz Belter o akcji „STOP hałasowi od autostrady” (WIDEO)

1990
0
PODZIEL SIĘ

Link do projektu ustawy oraz formularza do zbiórki podpisów na końcu ogłoszenia.

STOP hałasowi od autostrady.

To obywatelski projekt ustawy, mający na celu dostosowanie dopuszczalnych norm hałasu w Polsce do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (ŚOZ).

Robimy to dlatego, że dzisiejsze normy hałasu znacznie odbiegają od zaleceń ŚOZ. Stało się tak, ponieważ w 2012 roku ówczesny minister środowiska podwyższył dopuszczalne normy hałasu. Tym jednym rozporządzeniem przerzucił plagę hałasu komunikacyjnego na mieszkańców miejscowości, które zostały przecięte przez już wybudowane drogi lub miejscowości, w których stanie się to w przyszłości.

Po zmianie przepisów zmodyfikowano pierwotne projekty tak, aby nie budować ekranów akustycznych, gdyż normy zaczęły na to pozwalać. Pozwoliło to obniżyć koszty budowy dróg, jednak stało się to kosztem ludzi, których życie zmieniło się w koszmar. Nieustający hałas 24h na dobę jest efektem tych zmian.

I właśnie dlatego to robi. Dla tych, którzy już są dotknięci tym problemem oraz dla tych, których spotka to jutro i w najbliższej przyszłości.

Dzisiaj, być może to nie jest Twój problem. Ale jutro może być to Twój problem. Dowiedz się, zastanów się czy w miejscu, w którym mieszkasz nie będziesz miał ruchliwej drogi. Wtedy może być już za późno. Pomóż nam już dziś w zbiórce podpisów pod obywatelskim projektem ustawy.

Ekrany są potrzebne, ale potrzebne są tylko w miejscach, gdzie mieszkają ludzie. Wystarczy jeden zapis w ustawie, rozróżniający tereny przeznaczonych pod zabudowę od terenów faktycznie zabudowanych. Niestety w 2012 roku ministrowie środowiska i zdrowia wydając rozporządzenie odbiegli od norm wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia. Nie może być tak, że dopuszczalne normy hałasu w Polsce ustalane są na podstawie możliwości budżetowych danej partii rządzącej. Ochrona zdrowia ludzkiego nie powinna być przedmiotem oszczędności danego rządu. Życie i zdrowie ludzi to dobro większe niż roczny czy dwuletni budżet.

Zwracamy się z prośbą do każdego kto słucha tego apelu – pomóżcie w zbiórce podpisów.

Łukasz Belter
KNP Rzeszów”

STOP Hałasowi

BRAK KOMENTARZY