Leszek Samborski o gościnności Polaków w wywiadzie dla telewizjapolska24.pl (WIDEO)

Leszek Samborski o gościnności Polaków w wywiadzie dla telewizjapolska24.pl (WIDEO)

869
4
PODZIEL SIĘ

Leszek Samborski (Kongres Nowej Prawicy) i Rafał Baczyński-Selaczek (Instytut Spraw Publicznych) komentują najnowszy raport Amnesty International, z którego wynika że Polacy są jednym z najmniej przyjaznych społeczeństw wobec uchodźców.

Polacy są na samym końcu listy społeczeństw przyjaznych uchodźcom. Tak przynajmniej wynika z danych badania Amnesty International, które ta organizacja przeprowadziła w 27 krajach świata.

– Obserwując dyskusję w Polsce na temat przyjmowania uchodźców mam wrażenie, że tu nie tyle chodzi o uchodźców, ile generalnie o figurę „obcego”, czyli kogoś innego, różniącego się od nas kulturą bycia, życia, religią, sposobem zachowania – mówi Rafał Baczyński-Sielaczek, socjolog z Instytutu Spraw Publicznych. – Jesteśmy społeczeństwem bardzo zamkniętym na wszelkie odmienności, konserwatywnym, nietolerancyjnym i pokazaliśmy to przy okazji tej całej dyskusji – dodaje.

– Polacy nie są niechętni obcym. Nie chcą jedynie, jak zresztą żaden naród na świecie, żeby ktoś inny żył na ich koszt – nie zgadza się z kolei Leszek Samborski (Kongres Nowej Prawicy). – W swojej historii wielokrotnie przyjmowaliśmy ludzi z różnych kultur, różnych wyznań. To przecież do Polski uciekali ludzie z całej Europy, żeby się tutaj chronić, innowiercy, Żydzi i inni. Był tylko jeden warunek: ci ludzie przyjechali tutaj po to, żeby żyć między nami pracując i akceptując nasze zasady i warunki – przypomina.

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania tego materiału.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ