Konferencja prasowa dot. zakazu handlu w niedzielę

Konferencja prasowa dot. zakazu handlu w niedzielę

1600
0
PODZIEL SIĘ

W piątek, 9 marca 2018 roku, w przeddzień pierwszej objętej zakazem handlu niedzielę,
odbyła się konferencja prasowa Kongresu Nowej Prawicy. W wydarzeniu udział wzięli:
Europoseł, prezes partii Stanisław Żółtek oraz członkowie KNP Conrad Gadomski i Tomasz
Krzciuk. Tematem konferencji było stanowisko Kongresu Nowej Prawicy wobec zakazu
handlu w niedzielę oraz propozycje zmian.

Europoseł Stanisław Żółtek zaprezentował problem z moralnego punktu widzenia.
Ustawa, zakazująca handlu w niedzielę jest z jego punktu widzenia niemoralna, ponieważ
odbiera ludziom wolność i prawo do decydowania o sposobie i czasie swojej pracy. Wiele osób ze względu na swoją sytuację (są na przykład studentami), chciałoby (i ma jedyną możliwość) pracować w weekendy, a w handlu mają możliwość znalezienia zatrudnienia i być może wiążą z tym swoją przyszłość. Prezes Kongresu Nowej Prawicy zwrócił również uwagę na fakt, że za zakazem handlu (a w domyśle pracy) w niedziele stoją niskie pobudki rządzących, którzy wykorzystują swoją prawną wyższość nad innymi, decydując za nich o ich losie. Europoseł zaapelował do rządzących, aby Ci zwracali obywatelom ich przyrodzoną wolność i prawa, zamiast traktować ich jak niewolników, za których można decydować.

Conrad Gadomski przedstawił projekt zmieniający ustawę zakazujący handlu w niedzielę, opracowany przez krakowski oddział Kongresu Nowej Prawicy. Członkowie tej partii chcą dać możliwość pracownikom i pracodawcom większej elastyczności przy negocjowaniu umów. Conrad Gadomski zwrócił również uwagę na fakt, że w aktualnie panującej sytuacji rynkowej brakuje rąk do pracy, przedsiębiorcy zmuszeni są więc poszukiwać pracowników, dawać im wyższe pensje i benefity z pracy, a także dopasowywać się do potrzeb pracownika. Wiąże się to z zanikiem bezrobocia, które wymusza konkurencję o pracownika.
Zaprezentowany projekt zostanie poddany pod dyskusję na najbliższym posiedzeniu Rady Głównej Kongresu Nowej Prawicy i zapewne nie jest pierwszą inicjatywą jaką partia wysunie w sprawie liberalizacji przepisów dotyczących zatrudnienia.

Komentarz Tomasza Krzciuka (prezesa o/krakowskiego KNP):
Jednym z podstawowych praw człowieka jest wolność osobista i gospodarcza . Każdy ma prawo do decydowania o sobie, o tym jak spędza czas, dokąd się udaje, gdzie i z kim przebywa, na co wydaje swoje pieniądze. Rolą państwa jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i porządku a nie narzucanie określonych zachowań i regulacji trybu życia.
Przyjęta niedawno, pod naciskiem związków zawodowych, ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę tą wolność w znacznym stopniu ogranicza. Odbiera nam prawo wyboru.

Cała konferencja:
https://www.youtube.com/watch?v=SXjcHKjbpdQ&feature=youtu.be

BRAK KOMENTARZY