Historia demokracji amerykańskiej w 7 minut (WIDEO)

Historia demokracji amerykańskiej w 7 minut (WIDEO)

569
0
PODZIEL SIĘ

Paul Joseph Goebbels kiedyś powiedział, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Niestety wiele takiego kłamstwa, które uważa się za prawdę, obecnego jest w przedstawieniu dziejów. Przykład: historia ustroju USA przedstawiona w kilku minutach.

Konflikt pomiędzy demokratami, a republikanami przez i w trakcie wojny secesyjnej nie polegał na kwestii istnienia niewolnictwa. Istotą rywalizacji był konflikt o to jaki charakter ma mieć Unia (USA) – czy Unia ma pozostać konglomeratem luźno powiązanych Stanów z dużą swobodą samo-rządzenia się (demokraci), czy ma być federacją z silnym rządem federalnym i prawem federalnym (republikanie, właściwie wówczas federaliści; taki system jest obecnie w USA). Konflikt ów istniał już od uchwalenia deklaracji niepodległości (1776).

Co interesujące. Pierwsze projekty zniesienia niewolnictwa powstały właśnie w Stanach południowych! Jeszcze na długo przed wojną secesyjną (to na południu najpierw zauważono niemoralność niewolnictwa). Gdyby ów program wprowadzono w życie zamiast projektu jankeskiego, historia amerykańskiej ludności afrykańskiego pochodzenia potoczyłaby się zupełnie inaczej (projekt Jankesów był podobny w skutkach do uwłaszczenia chłopów na ziemiach polskich: wypuszczono na wolność ludzką masę, która gardząc pracą nic poza ciężką harówą nie potrafiła, stała się tym samym tanią siłą roboczą dla fabryk w Stanach północnych). Warto również wiedzieć, że wiele plemion indiańskich w wojnie secesyjnej poparło właśnie Konfederatów.

Rafał Korzeniec (Kongres Nowej Prawicy – Toruń)

BRAK KOMENTARZY